Akşam Namazı Kaç Rekat? Akşam Namazı Nasıl Kılınır & Faziletleri

Bu yazımızda “Akşam Namazı Kaç Rekat?”, “Akşam Namazı Nasıl Kılınır” ve “Akşam Namazının Faziletleri Nelerdir?” konularını işleyeceğiz. Akşam namazı, farz olan vakit namazlarının dördüncüsüdür.  Akşam namazının vakti güneşin batmasıyla başlar, şafağın kaybolmasıyla sona erer. İmam-ı Azam bu durumu, akşam ufuktaki kırmızılıktan sonra oluşan beyazlığın kaybolması olarak betimlemiştir. Ayrıca akşam namazı vakit namazları arasında farzın sünnetten önce kılındığı tek namazdır.  Akşam namazının vakti diğer vakit namazlarına göre daha kısadır. Bu sebeple akşam namazını vaktinde kılmak diğer vakit namazlarına göre daha elzemdir.

Akşam Namazı Kaç Rekattır ?

Akşam namazı temelde 3 (üç) rekat farz ve 2 (iki) rekat sünnet olmak üzere toplamda 5 (beş) rekattan oluşmaktadır. Ancak bazı sahih hadislerde Peygamber Efendimizin (s.a.v) akşam namazından sonra 2 veya 6 rekat namaz kıldığı bilinmektedir. Bu namaza ise evvabin namazı denilmektedir. Bu namazın kılınması mendup kabul edilmektedir. (Mendup: Dinimizde bir eylemin yapılması durumunda sevap, yapılmaması durumunda ise günah olmamasıdır.)

Akşam Namazı Nasıl Kılınır ?

Diğer namazların aksine akşam namazında önce farz kılınır sonra sünnet. 3 rekat farz ve 2 rekat sünnetin kılınışları adım adım aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir.

Akşam Namazının Kılınışı (Tablo)

akşam namazının 3 rekat farzının kılınışı

akşam namazının 2 rekat sünnetinin kılınışı

Akşam Namazının Faziletleri

Akşam namazı, güneşin batmasıyla kılınması ve bu vaktin de günlük işlerin bitimine denk gelmesi nedeniyle kişinin nefsine ağır gelen namazlardan birisidir. Ancak unutulmamalıdır ki Allah-u Teala kulunu kendisinden iyi bilmektedir. Bu zorluğa rağmen akşam namazını aksatmadan vaktinde kılmak Allah’ın rızasını almak adına çok hayırlı olacaktır. Akşam namazını kılmak  bir anlamda Allah’ın verdiği sonsuz niğmete gün sonunda şükür etmektir.

Akşam namazıyla ilgili olarak kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Hûd Suresinin 114 ve 115. ayetlerinde şöle buyrulmaktadır: “(114) Gündüzün iki tarafında, gecenin de gündüze yakın saatlerinde namaz kılın. Şüphesiz ki iyilikler kötülükleri yok eder. İşte bu, öğüt almak isteyenler için bir hatırlatmadır. (115) Sabret! Allah güzel davrananların mükâfatını zayi etmez.” Allah’ın (cc) ayeti kerimede müjdelediği mükafatlara nail olmak istiyorsak namazlarımızı kaçırmamamız gerekmektedir. Vaktinin dar ve günün sonunda olması sebebiyle de akşam namazına ayrı bir dikkat ve önem vermemiz hepimiz için daha hayırlı olacaktır.

Bir cevap yazın