Cenaze Namazı Farz mı? Nasıl Kılınır?

Cenaze namazı vefat eden müslüman kişiler için kılınmaktadır. Fani dünyadan ayrılan kişi için yapılan duadır. Bu namazda vefat eden müslüman kişinin günahlarının bağışlanması için Allah’a dua edilir.

Cenaze namazı Farz mıdır?

En çok merak edilenlerden birisi cenaze namazının hükmüdür. Cenaze namazı farz-ı kifaye hükmündedir. Müslüman bir kişinin cenaze namazı kılınmadan defnedilmesi caiz değildir. Bunu yerine getirmek müslümanlar için farzdır ancak cenaze namazını birkaç kişi dahi kıldığında diğer müslümanların üzerinden bu farz kalkmaktadır.

Cenaze namazının kılınması için aranan şartlar nedir?

  • Hayatını kaybeden kişinin müslüman olması. Eğer vefat edenin bu hali bilinmiyorsa cenaze namazı kılınmaz. Kılınabilmesi için şâhidlik edecek bir başka müslüman veya bir delil bulunması gerekmektedir.
  • Vefat eden kişinin usulüne uygun bir şekilde yıkanmış ve temiz bir kefene sarılmış olması gerekir.
  • Vefat eden kişinin imam ve cemaatin önünde bulunması gerekir.
  • Vefat eden kişinin vücut bütünlüğünün tam veya büyük bölümünün mevcut olması gerekir. Bedenin büyük bölümü yoksa yada başsız halde ise yıkanmaz ve namazı kılınmaz. Bir beze sarılarak defnedilir.

Cenazı Namazı Nasıl Kılınır ?

Cenaze namazında rükû ve secde bulunmamaktadır. Rükünleri dört tekbir ve kıyamdır. Cenaze namazında iftitah tekbiri dahil toplam dört tekbir bulunur. Kıbleye dönük bir vaziyette cenazeye karşı safa durulur.

Safta yerimizi aldıktan sonra "Allah için namaza, meyyit için duaya, er kişi (veya hatun kişi) niyetine uydum hazır olan imama" diye niyet edilir ve tekbir alınır.

Ellerimizi bağlar ve sessizce Sübhanekeyi "ve celle senauke" ile beraber okuruz.
Elleri kaldırmadan tekrar (ikinci) tekbiri alınırız. "Allahu Ekber" İmam bu tekbiri açıktan, biz ise sessizce alır ardından "Allahumme salli ve Allahumme barik" okuruz.

Son (dördüncü) tekbir de alındıktan "Allahu Ekber" sonra, eller yanlara bırakılır, sağa ve sola selam verilir.

Bir cevap yazın