Cuma Namazı Kılınışı & Kaç Rekattır?

Cuma namazı kılınışına gelmeden önce cuma namazının kaç rekat olduğuna değinmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Bunun nedeni cuma namazının kaç rekat olduğu hususunda halk arasında bir ihtilaf ve kafa karışıklığı olmasıdır.

Cuma Namazı Kaç Rekattır ?

Bu durumda referans alınması gereken Diyanet, Cuma namazının; 4 (dört) rekat ilk sünnet, 2 (iki) rekat farz ve 4 (dört) rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattan ibaret olduğunu bildirmektedir.  Yani 10 rekat kılındıktan sonra Cuma namazı ibadeti bitmiş olur. Sonrasında 4 rekat “Zuhri ahir” ve 2 rekat “vaktin son sünneti” olarak bilinen nafile namazların kılınmasında ise bir sakınca bulunmamaktadır.

Cuma Namazı Kılınışı

Vakit namazlarında olduğu gibi öncelikle abdest alınması gerekmektedir. Sünnet olması nedeniyle gusül abdesti almak ise daha uygun olacaktır. Cuma namazları vakit namazlarının aksine evde tek başına kılınamamaktadır. Camiiye giderek cemaatle beraber kılınması gerekmektedir. Ayrıca sadece erkeklere farzdır.

Öncelikle kendi başımıza 4 rekatlık ilk sünneti kılarız. Sonrasında imam tarafından okunan hutbeyi dinleriz. Hutbe bittikten sonra imama tabii olarak 2 rekat farz kılınır. Sonrasında ise 4 rekat son sünneti kılarak Cuma namazını bitiririz. İsteğe bağlı olarak 4 rekat Zühri Ahir ve 2 rekat Vaktin Son Sünnetini de kılabilirsiniz.

Ayrıca Cuma namazının nasıl kılındığını aşağıdaki tablodan adım adım takip ederek de öğrenebilirsiniz.

Cuma Namazının Dört Rekat İlk Sünneti

Cuma Namazının İki Rekat Farzı

Cuma Namazının Dört Rekat Son Sünneti

Bir cevap yazın