İkindi Namazı Kaç Rekat ? İkindi Namazı Nasıl Kılınır & Faziletleri

İkindi namazı müslümanlara farz kılınan vakit namazlarından üçüncüsüdür. İkindi namazının vakti öğle namazının çıkması ile başlar ve güneş batana kadar sürer. Ancak güneş batmasından 45 (kırk beş) dakika öncesine, yani kerahat vaktine kadar bırakmak mekruhtur. Eğer geçerli bir sebebiniz yoksa namazınızı kerahat vaktine bırakmayınız. Fakat bir sebeple bu saate kalmış ise de namazı terk etmektense kılmanız daha hayırlı olacaktır. Bu durum ile ilgili Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde “Bu, münafıkların namazıdır, oturur, oturur şeytanın iki boynuzu arasına girinceye kadar güneşi bekler, sonra kalkıp dört rek’at gagalar. Namazda Allah’ı pek az zikreder.” şeklinde buyurmuştur. Bu sebeple ikindi namazının keyfi bir şekilde kerahat vaktine bırakılması sakıncalıdır.

 İkindi Namazı Kaç Rekattir ?

İkindi namazı 4 (dört) rekat sünnet ve 4 (dört) rekat da farz olmak üzere toplam 8 rekattan ibarettir.

İkindi Namazı Nasıl Kılınır (kılınışı)

Dört rekat sünnet ve dört rekat farzdan oluşan ikindi namazının kılınışı aşağıda verilmiştir.

ikindi namazı sünneti

İkindi Namazının Faziletleri Nelerdir

İkindi namazının faziletleri ile ilgili Peygamber Efendimizin çok önemli hadisleri bulunmaktadır.  Bunlardan birisi, Ebû Hüreyre (r.a)’dan rivayetle Resulullah’ın; gündüz ayrı  ve gece ayrı olmak üzere içimizde nöbet tutan meleklerin olduğu, bunların sabah ve ikindi vakitlerinde nöbet değiştirdikleri ve semâya yükseldikleri, Allah-u Tealanın kullarının durumunu biliyor olmasına karşın meleklere kulumu “Nasıl buldunuz ? Nasıl bıraktınız?” diye sorduğu, meleklerin ise eğer bu vakitleri eda etmiş isek, “Namaz kılarken bıraktık”, “Namaz kılarken bulduk” dedikleri şeklinde buyurduğu bildirilmiştir.

Resulullah bir hadisinde ikindi namazının faziletine “İki serinlik namazını, sabah ve ikindiyi kılan kimse cennete girer.” diyerek ne kadar hayırlı bir namaz olduğuna da işaret etmiştir. Hatta bu namazın önemini “İkindi namazını terk eden kimsenin işlediği amelleri boşa gider” şeklindeki hadisiyle de pekiştirmiştir. Konunun özeti, siz siz olun ikindi namazını mücbir bir sebebiniz olmadığı sürece kazaya bırakmayın, terk etmeyin.

Bir cevap yazın