İSTİHARE DUASI ARAPÇA YAZILIŞI / TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI

İstihare duası, 2 rekatlık istihare namazı kılındıktan sonra okunan bir duadır. İstihare namazı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız “İstihare Namazı Nasıl Kılınır” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda istiharenin ne olduğuyla ilgili ve istihare namazının nasıl kılındığıyla ilgili detaylı bilgilere yer vermiştik.

Kısaca bahsetmek gerekirse; istihare, kişinin hayatını etkileyecek önemli kararlar vermeden önce, bu kararın hem bu dünyası hem de ahireti için hayırlı olup olmadığı konusunda tereddütte kalması halinde başvurabileceği bir olgudur. Bu konuyla ilgili sahih hadisler incelendiğinde, Peygamber Efendimiz tarafından istihareye çok önem verildiği ve ashabına da öğrettiği görülmektedir. Kişi bu duayı okuduktan sonra kalbine bir ferahlık/huzur gelmesi veya sıkıntı hissetmesi durumlarına istinaden kararının doğruluğunu tayin eder.

İstiharede amaç Allah’tan (cc) vereceği kararı kendisi için hayırlı kılmasını dilemektir. Eğer ahireti ve bu dünyası için hayırlı değil ise doğru kararı verebilmesi için Allah’tan yardım beklemektir.

İstihare Duasının Arapça Yazılışı

İstihare Duasının Arapça Yazılışı

İstihare Duasının Türkçe Okunuşu

“Allâhumme inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’eluke min fadlike’l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmu’l guyûb. Allâhumme inkunte ta’lemu enne hâza’l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta’lemu enne hâza’l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f’asrifhu anni va’srifni anhu ve’kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih.”

İstihare Duasının Anlamı Nedir ?

“Ey Allahım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lutfundan bana ihsan etmeni istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen biliyorsun, ben güç yetiremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Yok eğer benim dinim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!”

Bir cevap yazın