İstihare Namazı Nasıl Kılınır (Kılınışı) / İstihare Namazı Nedir ?

İstihare Namazı Nedir ?

Hayatımızda bazen evlilik ve iş gibi konularda kritik kararlar vermemiz gerekmektedir. Bu kararları verirken duygusal davranarak nefse hoş gelen kararlar verebiliyoruz. Verilen bu kararlar ilerde bizim için hayırlı sonuçlanmayabilmektedir. İstihare de tam da burada devreye girmektedir.

Cahiliye döneminde insanların evlenirken, iş yaparken veya yola çıkarken karar vermek üzere fal oklarına başvurduğu bilinmektedir. Hz. Peygamberimiz (sav) bu adeti ortadan kaldırarak onun yerine müslümanlara Kur’an’dan bir sure öğretir gibi istihâreyi öğretmiştir. (Buhârî, Teheccüd, 25; Ebû Dâvûd, Vitir, 31) Kısacası, eğer bir kişinin hayatına yön verecek önemli kararlar alması gerekiyorsa, Hz. Peygamberimizin (sav) de uyguladığı sahih hadislerle sabit olan, istihare namazı kılması ve istihare duası okuması vereceği kararın kendisi için daha hayırlı sonuçlara vesile olmasını sağlayacaktır.

İstihare namazının kılınması ve istihare duasının okunmasındaki amaç, bu önemli kararları verirken hem kişinin dünyası hem de ahireti için en hayırlı kararı alabilmesi için Allah’ın (cc) ilmine sığınarak doğru karara yönlendirmesi adına Allah’tan (cc) yardım dilemektir.

Yapılmasının sevap olduğu veya günah/haram olduğu bilinen konularda istihâre yapılamamaktadır. İstihâre bir kararın hayır mı şer mi olduğunun bilinmediği durumlarda yapılır ve yedi kez tekrarlanabilir.

İstihare Namazı Nasıl Kılınır ?

İstihare namazında diğer namazlardan farklı olarak 1. rekatta Fatiha’dan sonra Kafirun Suresi, 2. rekatta İhlas suresi okunmaktadır. Ayrıca bu 2 rekatlık namazın adım adım nasıl kılındığı aşağıdaki tabloda da gösterilmiştir.

İstihare duası hakında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayınız:

İSTİHARE DUASI ARAPÇA YAZILIŞI / TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI

istihare namazı nasıl kılınır

İstihare Rüyada Görülen Renkler

İstihareye yattıktan sonra rüyada bazı renklerin hayra bazı renklerin ise şerre işaret ettiği ile ilgili bazı kişi ve kaynaklarca yanlış yönlendirmeler bulunmaktadır. İstihare yapıldıktan sonra bir rüya görmenin beklenmemesi gerekmektedir. Bu rüyalarda görüldüğü söylenen renklerin herhangi bir şeye işaret ettiğine dair de dayanak bulunmamaktadır.

İstihare yapıldıktan sonra kişinin gönlüne bir ferahlık ve rahatlama gelirse bu kalbe doğan ilk kararın hayırlı olduğuna, eğer sıkıntı ve darlanma gelirse bu ise kalbe doğan ilk kararın hayırlı olmadığına delalettir. Eğer istihâre namazı kılınmaz ise sadece duanın okunması da yeterlidir.

Bir cevap yazın