Namazda Son Oturuş (Kade-i Ahire) Nedir / Ne okunur ? / Okunan Dualar

son oturuş erkekKa’de-i âhire nedir ?

Ka’de-i Ahîre (son oturuş), namazın rükunlarından birisidir. Namazın son rek’atında secde edildikten sonra teşehhüd süresince oturmaya verilen addır. Teşehhüd süresi ise Tehıyyât duasının okunması esnasında geçen süredir. Bilindiği üzere dört rek’atlı namazlarda ilk iki  rek’attan sonra bir kez, dördüncü rek’atta ise birkez oturulur. İkinci rek’atta yapılan oturuşa ilk oturuş (ka’de-i ûlâ), dördüncü rek’attaki oturuşa ise ka`de-i âhire (son oturuş) denilmektedir. Üç rek’atlı namazlarda ise ilk oturuş ikinci rek’atta son oturuş ise üçüncü rek’atta yapılmalıdır. Burada ilk oturuş vâcib, son oturuş ise farz hükmündedir. İki rek’atlı namazlarda ise ilk oturuş yoktur. İkinci rek’attan sonra son oturuş yapılarak namaz bitirilir.

son oturuş kadınOturuş şekli nasıl olmalıdır ?

İlk oturuşta da son oturuşta da oturuş şeklinde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Sağ ayak dik bir konumda parmak uçları kıbleye dönük vaziyette tutularak, sol ayak yan yatırılıp üstüne oturulur. Eller parmaklar ne çok açık ne de kapalı olmayıp, doğal bir vaziyette uylukların üzerine yerleştirilir. Burada rükûdakinin aksine dizler tutulmaz. Vücut dik bir konumda gözler kucak kısmına bakar. Erkeklerden farklı olarak kadınlar ayaklarını sağ tarafa yatırır ve bu şekilde oturur.

Son oturuşta ne okunur ?

Son oturuşta; Tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Eğer kişi isterse bunların ardından, ayet ve hadislerde geçen duaları da okuyabilir. Ek bir bilgi olarak; ilk oturuşta sadece Tahiyyat suresinin okunması gerekmektedir. Burada ek dualar okumak doğru değildir ve okunması halinde sehiv secdesini gerektirir.

 

 

Bir cevap yazın