Sabah Namazı Kaç Rekat ? / Nasıl Kılınır / Faziletleri Nelerdir ?

Sabah namazının güneş doğmadan önce kılınması gerekmektedir. Bu da insanları en çok zorlayan durumlardan birisidir. Herkes uyurken uykudan feragat ederek abdest almak, namaz kılmak nefse zor gelen bir durumdur. Buna karşın dinimizde sabah namazının yeri ayrı tutulmuştur.

Sabah Namazının Faziletleri Nelerdir ?

Sabah namazının sünnetinin dahi terkedilmemesine ilişkin Peygamber Efendimizin (s.a.v) “Sizi atlılar bile kovalasa sabah namazının 2 rek’at sünnetini terk etmeyin. O, dünyanın tamamından daha hayırlıdır” şeklinde buyurduğu bilinmektedir.  Sabah namazının bu faziletinden ötürü şeytan da kişiyi bu namazdan geri koymak için elinden geleni yapar. Namaz vakti yaklaştığında kişi uyansa dahi yataktan kalkmakta zorlanır, “başka zaman kılarım”, “kazaya bırakırım”, “Bugün de kılmasam bir şey olmaz” gibi düşüncelere kapılır. Bunun farkında olan mü’minin bu vesveselere kapılmayarak, sabah namazının faziletlerinin farkında olarak derhal bu düşüncelerden uzaklaşıp ibadetini yerine getirmesi gerekmektedir.

Sabah namazı ile ilgili Peygamber Efendimizin (s.a.v) birçok hadisi bulunmaktadır. Bunlardan en çarpıcı olanlarından birisi ise Buhârî tarafından iletilmiş olan “Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi.” hadisidir.  Peygamberimiz burada sabah namazının önemini çok açık bir şekilde belirtmiştir. Eğer siz de sabah namazına kalkarken şeytanın aklınıza düşürdüğü vesveselerden kurtulmak isterseniz, aklınıza Peygamber Efendimizin (s.a.v) bu hadislerini getiriniz.

Peki sabah namazı vaktini kaçırmamak için Peygamberimiz nasıl bir yöntem izliyordu ? Peygamberimizin (s.a.v) zarûret îcâbı geç yatması gerektiğinde sabah namazını kaçırmamak için, en yaygın bilinen sünnetlerden biri olan, vücudunun sağ tarafı üzerine yatarak, sağ elini sağ yanağının altına koyup uyuduğu bilinmektedir. Bu şekilde yatmakta hem bir sünneti yerine getirmekten kaynaklı, hem de Peygamberimizin kolay uyanmak için uyguladığı bir metod olmasından kaynaklı fayda olduğu düşünülmektedir.

Sabah namazı ile ilgili sünnetlerden birisi de, 2 rekatlık sünnet kılındıktan sonra sağ tarafımız üzerine uzanarak bir müddet istirahat etmektir. Bununla ilgili Peygamber Efendimizin “Biriniz sabah (namazın)dan önce iki rekat (sünneti)i kılınca sağ tarafına yatıp uzansın.” şeklinde bir hadisinin bulunduğu da bilinmektedir.

Sabah Namazı Kaç Rek’attır ?

Sabah namazı iki rekat sünnet, iki rekat farzdan oluşmaktadır. Toplamda dört rekattan ibarettir.

Sabah Namazı En Geç Ne Zamana Kadar Kılınabilir?

Sabah Namazını imsak vakti itibariyle kılabilirsiniz ancak sabah ezanından sonra kılınmasının daha uygun olacağı kabul görmektedir. İmsak vaktinden güneş doğuşuna kadar sabah namazının kılınmasında bir mahsur bulunmamaktadır. Güneş doğduktan itibaren ise kerahat vakti çıkana dek namaz kılınmaz. Kerahat vaktinin çıkmasından sonra öğle namazı vaktıne kadar sabah namazını kaza edebilirsiniz.

Sabah Namazı Nasıl Kılınır ?

İki rekat sünnet ve iki rekat farzdan oluşan sabah namazının adım adım kılınışı sünnet ayrı farz ayrı olacak şekilde aşağıda sıralanmıştır.

Sabah Namazının Sünnetinin Kılınışı

Sabah Namazının Farzının Kılınışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir