Seferi Namazı Nasıl Kılınır | Nasıl Niyet Edilir | Şartları | Kaç Rekat?

Seferi namazı nasıl kılınır sorusuyla beraber seferilik ile ilgili merak edilen birçok sorunun cevabını sizler için derledik.

İslam dini hepimizin bildiği gibi kolaylıklar dinidir. Allah (cc) kullarının günlük hayatta karşılaştığı zorluklar karşısında ibadetlerini kesintisiz bir şekilde yerine getirebilmesi için bazı kolaylıklar sağlamıştır. bunlardan birisi de seferiliktir. Dinimizin direği olan namaz da bütün müslümanlara farz kılınmış bir ibadettir. Namazın kılınması için normal şartlarda gereken ortamı sağlayabilmek yolculuk esnasında zor olması nedeniyle yolculuk yapan kişi seferi kabul edilir ve namazlarını buna göre eda eder. Bu konuda İslam alimleri arasında herhangi bir ihtilaf bulunmamaktadır. Öyle ki yolculuk sırasında namazı kısaltmak Sünneti Mütevatiredir.

Seferi Namaz Şartları

Bir kişinin seferi sayılabilmesi için bazı şartların yerine gelmesi gerekmektedir. Gidilen yol mesafesine göre değerlendirilirse en az 90 Km yol şartı aranmaktadır. Eğer yolculuk süresine göre değerlendirilirse yürüme hızı ile 3 günlük yolculuk yapılması gerekmektedir.

Peki kişi ne zaman seferi sayılmaya başlar diye sorabilirsiniz. Diyanet’e göre eğer kendi aracınız ile yolculuğa çıktıysanız, bulunduğunuz belediye sınırlarından sonra seferi sayılırsınız. Eğer tren, otobüs veya uçak ile yolculuk yapacaksanız bu sınırlar tren istasyonu, otogar veya havaalanı şeklindedir.

Seferi Namazı Nasıl Kılınır? 

Yukarıda belirttiğimiz şartlardan birisi oluşuyorsa o kişi seferi sayılır. Dört rekatlık farz namazlarını iki rekat şeklinde kılabilir. Sabah ve Akşam namazlarının farzlarının rekatlarında ise azaltma yapılamaz.

Yolculuk esnasında eğer vaktiniz sünnet namazlarını kılmaya müsait ise kılabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Cuma namazları ise Mukim olan kişiye farz olduğu için kılmanız gerekmez. Ancak vaktiniz ve şartlar müsaitse kılmanızda bir sakınca da bulunmamaktadır.

En çok merak edilenlerden birisi ise 90 Km mesafenin uçakla gidilmesi halinde seferilik hükmünün geçerli olup olmayacağıdır. Burada da İslam alimleri arasındaki genel kabul seferilik hükümlerinin geçerli olacağı şeklindedir. Sebebi ise esas olanın sefer (yolculuk) yapılması olduğu, yolculuğun meşakkatinin olmadığıdır.

Seferi olan kişi ezan vaktiyle beraber namaz süresinin girmesiyle birlikte namazını normal namaz kılar gibi kılabilir. Normalden tek farkı 4 rekat değil de 2 rekat kılınmasıdır.

Seferilik ile ilgili Ayet ve Hadisler

Seferiliğe ilişkin Kuran-ı Kerim’in Nisâ Suresi 101 . Ayette bu konuya ilişkin şöyle buyrulmuştur: “Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman kâfirlerin sizi gafil avlamalarından korkarsanız namazı kısaltmanızda size bir günah yoktur. Şüphesiz kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır.

İnsanlar tarafından buradaki seferin cihad dönemini kastettiği düşünülse de burada sadece “Allah yolunda” veya “cihad zamanında” şeklinde bir ibare olmadığından ve günümüze ulaşan sahih hadisler ile beraber ele alınarak değerlendirildiğinde yolculuk sebebi ister cihad, ister ticaret isterse farklı bir neden olsun bu hükmün geçerli olduğu kabul edilebilir. Yani bu ayet korku namazı için açık, yolculuk namazı için ise üstü kapalı bir delil niteliği taşımaktadır.

Ayrıca Hz. Aişe’nin “Namaz yolculukta olsun, kişinin devamlı oturduğu yerde olsun ikişer rek’at olarak farz kılındı, sonra yolculukta iki rek’at olduğu gibi bırakıldı, yolcu olmayanlar için ise rek’atlar arttırıldı.” (Muvatta’, Kasrü’s-salât, 8) şeklindeki ifadesi incelendiğinde “yolculukta iki rek’at olduğu gibi bırakıldı” sözünden, başta iki rek’at olan ancak Hicret ile beraber dörder rek’ata çıkarılan öğle, ikindi ve yatsı namazlarının yolculuklarda iki rek’at kılınmaya devam edildiği anlaşılmaktadır.

Seferi Namazı Nasıl Niyet Edilir

Seferi olan kişinin namaza başlarken özel bir niyet etmesine gerek yoktur. Yolculuğun başında seferiliğe niyet etmesi namaz farzlarını kısaltarak kılmasına yeterlidir. Kişi mukimken nasıl niyet ediyorsa o şekilde niyet edebilir. Yani “Niyet ettim seferi kılmaya” veya “4 rekat farzı 2 rekat kılmaya” şeklinde niyet etmesi gerekmemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Seferilik ile ilgili sıkça sorulan sorulara ve bu soruların cevaplarına aşağıda yer vermeye çalıştık. Eğer aşağıda bulamadığınız sorularınız varsa yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

1- Seferî olan kişi namaz kıldırabilir mi?

Seferî olan kişi cemaatinin sefer veya mukim olması farketmeksizin imamlık yapabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken eğer cemaat mukim ise kendisinin seferi olduğunu ve ikinci rek’attan sonra selam vereceğini, mukim olan cemaatin namazını dört rek’ata tamamlaması gerektiğini bildirmesidir.

2- Seferî iken kılınamayan namazların kazası nasıl yapılır?

Seferî iken farz olan dört rekatlık namazlar iki rek’at kılındığı için bunların kazaları da ister yolculuk esnasında ister sonrasında olsun iki rek’at şeklinde kaza edilir. Ancak yolculuktan önce kazaya kalan namaz yolculuk esnasında kılınmak istenirse dört rek’at kılınması gerekmektedir.

3- Seferî olan bir kimse mukim imamın arkasında namazını nasıl kılar?

Mukim imama uyan seferi kimse namazı dört rekat kılmak zorundadır. İmama uymak esas olduğu için namazını yarıda keserek selam veremez. Verirse kıldığı namaz geçerli olmaz.

4-  Gemiyle seyahat edenler namazlarını nasıl kılarlar?

Gemi üzerinde rahatlıkla ayakta durulabildiği için normal bir şekilde namaz kılınması gerekir. Namaz başında kıbleye dönülerek ayakta namaz kılınır. Gemi döndükçe namaz kılan kimsenin de yönünü kıbleye çevirmesi gerekmektedir. Eğer ayakta durmaya mani olacak baş dönmesi mide bulanması gibi durumlar mevcut ise oturarak rükû ve secdeli bir şekilde namaz kılınabilir. Ayrıca gemide cemaat şeklinde de namaz kılabilirsiniz.

5- Birden çok yerde evi olan bir kimse, buralara gittiğinde seferî olur mu?

Eğer bir kişi esas ikametinden farklı bir yerde 15 gün ve üzeri kalmaya niyet ettiyse bu yer de vatan-i ikamettir. Bu kişiler misafire has olan bu kolaylıklardan faydalanamaz. Hatta günümüzde bir kişinin yazlığının olduğu yer vatan-i aslî kabul edilir. Dolayısıyla kişi yazlık ve kışlık evinin veya devre mülkünün olduğu yerde namazlarını eksiksiz kılmalıdır.

Makalemizde yer alan tüm bu hususlar dışında seferilik ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız BU BAĞLANTIYA tıklayarak Diyanet’e ait birçok videolu anlatıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın