Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır ? / Nedir ? & Kaç Rekattır ?

teheccüd namazı

Teheccüd namazı, Peygamber Efendimiz tarafından harpte dahi terk edilmeyecek kadar önem verilmiş bir namazdır. Kelime anlamı olarak “Teheccüd” uykuyu terketmek, uyanmak manalarına gelmektedir. Teheccüd namazı temelini İsrâ suresinin 79. ayetinden almaktadır. Allah (c.c) şöyle buyurmuştur: “Gecenin bir vaktinde kalkıp kendine mahsus nâfile bir ibadet olarak da namaz kıl ki, rabbin seni övülmüş bir makama yükseltsin.” (Diyanet Çevirisi) Buna dayanarak Hz. Peygamber de sahabelere farz namazlardan sonraki en faziletli namazın teheccüd namazı olduğunu söylediği bilinmektedir. (Müslim, Sıyâm, 202) Bu namaz Peygamber Efendimiz’e Allah-u Teala tarafından farz kılınmasına rağmen ümmeti için sünnet-i müekkede hükmündedir.

Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınır ?

Teheccüd namazı için en uygun vaktin ne zaman olduğunu Peygamber Efendimizin uygulamalarına bakarak anlayabiliriz. Hz. Peygamberin, yatsı namazını kılıp bir süre uyuyup uyandıktan sonra teheccüd namazını kıldığı, sonrasında ise vitir namazını kıldığı, vakit girince de sabah namazını kıldığı bilinmektedir. Bizlerin de mümkünse bu şekilde kılmamız uygun olacaktır.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır ?

Teheccüd namazı iki, dört, altı ve sekiz rekat şeklinde kılınabilir. Burada esas çift rekatlar şeklinde olmasıdır. Namaza başlarken öncelikle niyet edilir. Kişi iki rekattan fazla kılacaksa genel kabul gören iki rekatta bir selam verilmesidir ancak dört rekatta bir de selam verilebilir. Eğer iki rekattan sonra selam verildiğinde, namaza aykırı olan konuşma, yeme içme gibi hal ve hareketlerde bulunmadıysanız tekrar niyet edilmesi gerekmemektedir.

TEHECCÜD NAMAZININ NASIL KILINIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir