Vitir Namazı Nasıl Kılınır ? Vitir Namazı Farz mı & Kaç Rekat ?

Vitir namazı, “Selati vitir” ve “Vitir vacip” olarak da bilinmektedir. Vitir, yatsı namazı kılındıktan sonra eda edilen bir namazdır ve imsak vaktine kadar kılabilirsiniz.  Vitir namazının kılınmasıyla ilgili Peygamber Efendimizin (sav) çeşitli sahih hadisleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi: “Ey Kur’an ehli, vitir namazını kılın! Çünkü Allah tektir, tek’i sever.” (Buharî) 

Vitir namazının kılınması Hanefilere göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet hükmündedir.

Vitir Namazı Ne Zaman Kılınır ?

Peygamber Efendimiz konuyla ilgili hadislerinden birisinde, vitir namazını yatsıdan sonra tan yerinin ağarması (imsak vakti) arasında kılabileceğimizi bildirmiştir. Ancak Resulullah’ın (s.a.v) bir hadisinde en faziletli olanın imsak vaktinden hemen önce kılınması olduğunu, ancak kişi uyanamayacağı konusunda endişe ediyorsa yatmadan hemen önce de kılabileceğini bildirmiştir.

Vitir Namazı Kaç Rekattır ?

Vitir namazının kaç rekat olduğu ile ilgili mezhep alimleri arasında ciddi bir muhalefet bulunmaktadır.

  • Hanefilere göre, 3 (üç) rekattan oluşup, kılınması vacip hükmündedir. Namazın sonunda selam verilmelidir.
  • Şafiîlere göre; 1, 3, 5, 7, 9 ve 11 rekat şeklinde kılınabilir. Örneğin 3 rekat kılınacaksa, önce 2 rekata niyet edilir, selam verilerek sonlandırılır. Ardından 1 rekata niyet edilir ve yine selam verilerek sonlandırılır.
  • Malikilere göre bir rekattan ibarettir.
  • Hanbelilere göre de aynı şekilde bir rekattır ancak üç yada daha fazla rekat olarak da kılınabilir.

Vitir Vacip Namazı Nasıl Kılınır ?

Vitir vacip namazında (selati vitir) diğer namazlardan farklı olarak, üçüncü rekatta Fatiha Suresi okunduktan sonra tekbir getirilerek Kunut Duaları okunur. Aşağıdaki tablodan vitir namazının kılınışını adım adım öğrenebilirsiniz.

Vitir Namazının Kılınışı (Tablo)

VİTİR NAMAZININ KILINIŞI

Bir cevap yazın