Ya Vedud Duası Ne Demek | Anlamı | Fazileti

Vedud kelimesi kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de iki yerde geçmektedir. Bunlardan birisi Hud Suresi 90. ayeti:

وَاسْتَغْفِرُواْ رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ

Okunuşu: “Vestagfiru rabbekum summe tubu ileyh, inne rabbi rahimun vedud.”

Türkçe Meali (Diyanet İşleri) : “Rabbinizden bağışlanmayı dileyin, sonra O’na tövbe edin. Muhakkak ki rabbimin merhameti ve sevgisi boldur” dedi..”

Bir de Buruc Suresi 14. ayette geçmektedir:

وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ

Okunuşu: “Ve huvel gafurul vedud.”

Türkçe Meali : “O, çok bağışlayandır, çok sevendir.”

Kendimiz veya bir başkası için hayırlı istek ve amellerde bulunmak için dua ederken Allah (cc)’nin diğer isimleri gibi “Ya Vedud” isminin de zikredilmesinde büyük faydalar vardır. Vedud ismi kelime anlamı olarak “çok seven ve çok sevilen” manasına gelmektedir. Allah-u teala’nın bu ismini zikretmekte amaç öncelikle O’na olan sevgimizi, bağlılığımızı ve muhabbetimizi göstermek ve bu yolla yüce yaradana olan sevgimizi artırarak daha da yakınlaşmak olmalıdır. Çünkü insanı sevmek Allah’ı sevmek ile başlar. Biz yüce yaradanımızı ne kadar över, ne kadar fazla anarsak O da bize o kadar yakın olur. Bir insan da O’na ne kadar yakınlaşırsa, diğer insanlar tarafından da o kadar sevgi, muhabbet ve güzellikle karşılanır.

Kimilerince hatalı bir şekilde Allah’ın “Vedud” ismi anılarak özellikle bir insana karşı sevgi kazanmak amacıyla dua edilmektedir. Bu doğru bir davranış değildir. Burada amaç Allah’a yakınlaşmak olmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Allah’a yakın olan O’nun kullarına da yakın olur. Allah (cc)’ye olan muhabbetimizi dile getirmek ve O’nun sevgisine, mağfiretine mazhar olabilmek için okuyabileceğiniz iki duayı okunuşu ve anlamı ile beraber aşağıda bulabilirsiniz.

Ya Vedud Duası

“Ya Vedûd!, Ya Vedûd! Ya Ze’l–arşi’l–mecid! Ya Mübdi’, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Es’elüke bi–nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi–kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi–rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!..”

Duanın Meali:

Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi’! Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!

OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN İKİNCİ DUA:

“Allahümme’ğfirli hatieti ve ‘amdi. Allahümmedehdini li-salihı’l a’mali ve’l-ahlakı innehu la yehdi li salihıha ve la yasrifü’an seyyi’iha illa ente”

Duanın Meali:

“Allah’ım! Bilerek veya bilmeyerek işlediğim günahlarımı bağışla. Allah’ım! Bana işlerin ve ahlakın en iyisini nasip et. Her şeyin en iyisini ancak sen nasip edersin, kötüsünden de ancak sen alıkoyarsın.”

Ya Vedud Zikrinin Fazileti ve Faydaları

Allah-ı Tealayı zikretmenin aslen bir vakti, sayısı ve zamanı yoktur ancak bazı vakitler ve sayılar dinimizde ayrı bir yere sahiptir. El Vedud isminin ebced değeri ve zikir sayısı 20, Zikir günü pazartesi, zikir saati ise gündüz vaktinde öğle namazından iki saat öncesi ile akşam namazından bir saat öncesidir. Gece zikrinde akşamdan sonra ve imsak vaktine doğrudur.

Mesala bu zikrini her gün yerine getiren kişinin daha çok seveni olur. Kişi eğer “Ya Vedud Celle Celaluhü” şeklinde bir yemeğe okursa, onunla beraber yemeği yiyen eşiyle arasındaki bağ ve sevgi güçlenir. Pazartesi günleri sabah namazını eda ettikten sonra 400 kez “Ya Vedud, Ya Gaffur Celle Celaluhü” şeklinde tesbih eden kişinin tövbesi kabul olur.

Bir cevap yazın